How Much Does Attack on Titan Cost to Produce?

avatarTargetingDirta year ago
Best Answer
avatarSingingRidgea year ago

Attack on Titan's production costs are estimated to be around $150,000 to $160,000 per episode. That's a lot of Titan-smashing budget!

Play Games.Earn points.Get gift cards!

PB

PB

Playback Rewards

4.5 Star Rating(13.7k)
Silly Arrow
User avatarUser avatarUser avatarUser avatar

500k players and counting...

More Answers

avatarSwellingDumpa year ago

I've read that they spend about $150,000 per episode. No wonder all those Titan fights look epic!


avatarRatingLinka year ago

Hot take: who cares about the cost? It's awesome and worth every penny!


avatarQuestioningValea year ago

As someone who's followed the series from the start, I can tell you that producing those intense scenes isn't cheap. Estimates say it's about $150,000-$160,000 per episode!

馃憖 If you like Attack on Titan...

avatarDiego3 hours ago
If you're a Attack on Titan fan, you need to download the Playbite app!

Playbite is like an arcade in your phone: you get to play all kinds of fun and simple games, compete with friends and others, and win cool prizes from all your favorite brands!

One of those prizes is the official Crunchyroll gift card, which you can win and use to stream anything you want essentially for free!

In case you're wondering, this is how it works:

Playbite makes money from (not super annoying ads) and (totally optional) in-app purchases. The app then uses that money to reward players like you with prizes!

Download Playbite for free, available on the App Store and Play Store!

The brands referenced on this page are not sponsors of the rewards or otherwise affiliated with this company. The logos and other identifying marks attached are trademarks of and owned by each represented company and/or its affiliates. Please visit each company's website for additional terms and conditions.

Add an Answer